Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Toimintamalli vanhusten valokuvatyöpajojen järjestämiseen

Karjalainen, Satu (2012)

 
Avaa tiedosto
karjalainen_Satu.pdf (639.4Kt)
Lataukset: 


Karjalainen, Satu
Turun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012112816935
Tiivistelmä
Tämä kehittämisprojekti oli Turun ammattikorkeakoulun terveysalan ja taidealan yhteinen osaprojekti Hyvä arki vanhukselle- hankkeeseen. Kehittämisprojektin tavoitteena oli luoda moniammatillinen toimintamalli vanhojen valokuvien ja valokuvauksen käyttöönottoon hoitolaitoksessa asuvalle vanhukselle. Kehittämisprojektin tarkoituksena oli kehittää vanhuksen hyvää arkea ja voimaannuttaa vanhusta.

Moniammatillinen projektiryhmä muodostui kolmesta valokuvauksen viimeisen vuosikurssin opiskelijasta taideakatemiasta, kuvataideterapeutista/ (valo)kuvataiteilijasta sekä terveysalan ylemmän opintoasteen opiskelijasta, joka toimi projektipäällikkönä. Iso- Heikin palvelutalosta oli mukana kolme vanhusta. Valokuvatyöpajoja järjestettiin vanhuksille kuusi kertaa. Lisäksi järjestettiin valokuvanäyttely avajaisineen. Työskentely toteutettiin vanhus-opiskelija- työpareittain. Tutustuminen toteutettiin omien, vanhojen valokuvien avulla, jonka jälkeen valokuvattiin Turun Ruissalon kasvitieteellisessä puutarhassa, Turun historiaa esittelevässä Logomossa ja palvelutalo Iso- Heikissä. Työpajoissa käytettiin erilaisia teemoja mm. kukat, väri, Turun palo ja historia, omakuva ja oma tärkeä esine. Lisäksi otettiin studiokuvat työpareista ja vanhuksista.

Vanhukset saivat valokuvatyöpajoilla uudenlaista sisältöä arkeen, oppivat uusia asioita esimerkiksi valokuvaamisesta ja digitaalikameroista, saivat kahdenkeskistä aikaa valokuva-alan opiskelijan kanssa, oppivat luottamaan taiteellisiin kykyihinsä, saivat tilaisuuden muisteluun ja voimaantumiseen sekä pääsivät käymään retkillä.

Soveltavan tutkimuksen osiossa toteutettiin ryhmähaastattelu vanhuksille ennen valokuvatyöpajoja ja niiden jälkeen. Haastattelujen tarkoituksena oli selvittää vanhusten kokemuksia ja ajatuksia työpajoista. Tavoitteena oli tuottaa tietoa vanhusten kokemuksista toimintamallin luomista varten. Myös opiskelijoiden, valokuvausohjaajan ja projektipäällikön näkemyksiä ja kokemuksia hyödynnettiin toimintamallin luomisessa.

Tärkeimpiä asioita valokuvatyöpajojen suunnittelussa ovat ryhmän muodostaminen, työskentelytavasta sopiminen, tilojen varaus, suostumusten ottaminen, välineiden hankinta, teemojen ja retkikohteiden suunnittelu, kuljetusten järjestämiset, aikatauluttaminen sekä roolien ja vastuiden selkiinnyttäminen. Valokuvatyöpajamallin toteutukseen kuuluu laajimmillaan toisiin tutustumista vanhojen valokuvien avulla, valokuvausta teemoittain lähiympäristössä ja retkillä sekä valokuvanäyttelyn avajaiset. Toimintamalli helpottaa käytännön järjestelyjä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste